עלות שיפוץ דירה, או יותר נכון כמה עולה לשפץ דירה זו שאלה דומה לשאלה - כמה עולה אוטו? יש כל כך הרבה סוגים, כל כך הרבה אפשרויות שאי אפשר ממש לשים את האצבע על העלות. לצערנו, בתור מי שמדברים עם הרבה לקוחות פוטנציאליים - זו אחת השאלות הנפוצות ביותר וגם כזו שהלקוח מתעקש לקבל תשובה עליה. אז ננסה לטפל בשאלה זו במאמר זה.

קודם כל בואו ננסה לאפיין מה משפיע (לפחות הגורמים המשמעותיים) על עלות שיפוץ דירה.

חומרי השיפוץ

הכוונה כאן פחות לבטון, מלט, טיט, חול וכאלו - אלא לסוג הריצוף לדוגמא. יש ריצוף ב30-40 ש"ח למטר ויש ב300-400 ש"ח למטר. על דירה של 100 מ"ר ההבדל הוא עשרות אלפי שקלים. יש מקלחון ב600 ש"ח ויש מקלחון עם חיישנים, רדיו ואורות - ב40,000 ש"ח. וכו' וכו' גם סוגי הסניטריה, החלונות, בית חכם או לא ועוד ועוד. גם בחומרים יותר בסיסיים כמו איזה פרופיל בחלונות, איזו אינסטלציה, תשתית למזגנים - יש הבדלים במחיר. אלו דברים שתלויים כמעט לחלוטין ברצון שלכם. בעל מקצוע טוב ידע להתקין ולשפץ עם כל חומר.

מורכבות השיפוץ

אם מדובר על דירה בבניין משנות ה20, שדברים כבר לא הכי מחוברים ויציבים - המחיר יהיה שונה משיפוץ של דירה בת 15 שצריכה רענון. אם מדובר על קומה מאוד גבוהה או קומה נמוכה, יש השפעה על מחיר השיפוץ. מבנה הדירה עצמה, האם הוא מורכב או יחסית פשוט - גם משפיע על מחיר השיפוץ. בקיצור כמה מורכב לבעל המקצוע לבצע את עבודותו - זה משפיע על הזמן ועל עלויות שינוע נוספות (מנופים או מעליות).

בעל המקצוע עצמו

השוק הוא כמובן שוק חופשי, בעל מקצוע אחד יכול להרוויח על עבודה 20,000 ש"ח ואחר ירצה להרוויח 50,000 ש"ח. זו פונקציה של כמות העבודות שיש לו כרגע, ותק וניסיון כמובן, מקצועיות ושוב - הרצון החופשי של בעל המקצוע. גם אותם בעלי מקצוע לעיתים רוצים להרוויח סכומים שונים בתקופות שונות והם יכולים להציע מחיר אחד לאדם מסוים, ומחיר אחר לאדם אחר. קרבה ולקוחות חוזרים גם משפיעים על המחיר.


זמן השיפוץ

זמן יש לו השפעה בשני מימדים. אחד זה כמה זמן יש לשיפוץ, כלומר אם השיפוץ חייב להסתיים בלוח זמנים מאוד צפוף, זה אומר שבעל המקצוע לא יכול לקחת עבודות נוספות ואולי יעלה את המחיר בגלל זה. המימד השני הוא האם מדובר על עבודה בקיץ/חגים - תקופות עמוסות בדרך כלל ואז בגלל עודף ביקוש מעלים בעלי המקצוע את המחיר, או שמדובר על שיפוץ דירה בחורף ואז המחירים נוחים יותר.